banner_isbank
banner_tsf
GSB_mavi_-1
 tk small
Antalya-Logo-orj

banner_isbank_468
Kupada Heyecan Sürüyor
IMG 1220Türkiye Kupası'nın yedinci turu saat 19.32'de sona erdi. Birinci masada oynanan GM Barış Esen - FM Babageldi Annaberdiyev mücadelesinde Annaberdiyev'in Şah-Hint'ine Fianchetto varyantı ile karşılık veren büyükusta Esen, oyunu piyon önde finale taşıyarak güzel bir taktik ile maçı kazandı. Bu kazanç ile Barış Esen sekizinci tura girerken üçüncü sıraya yerleşti.

İkinci masada oynanan Emre Demircioğlu - GM Mustafa Yılmaz karşılaşmasında partinin başından sonuna dek baskısını sürdüren ve rakibine neredeyse alan bırakmayan büyükusta Yılmaz 80 hamlenin sonunda masadan galibiyetle ayrıldı.

Fethi Apaydın ile IM Burak Fırat partisinde beyazlar piyon öne geçmesine karşın inisiyatifi ele alan IM Fırat, rakibin hatalarından yararlanarak atak oyunu ile kazanmasını bildi. Burak Fırat böylece ikinci sıraya oturdu.

GM Kıvanç Haznedaroğlu - Orkhan Eminov karşılaşmasında ise üç piyona karşılık fil veren Haznedaroğlu, daha sonra da kalite vererek kale geri düştüğü partide rakibinin kazanç fikirlerini görmemesi ve geçer piyonları durdurmaya odaklanması sayesinde maçı kazanarak önemli bir galibiyete imza attı.

GM Emre Can, IM Mert Erdoğdu, IM Cemil Can Ali Marandi, IM Yakup Erturan, IM Vahap Şanal ve FM Tarık Selbes günün kazananları oldular.

Yedi turun ardından Yuliya Gökbulut 6,5 puan ile birinci sırada yer alırken, IM Fırat, GM Esen, GM Haznedaroğlu ve GM Yılmaz 6 puan ile ikinciliği paylaşıyorlar.

Kupanın sekizinci turu 07 Şubat Cuma günü saat 15.00'da başlayacak.
 
Turkish Chess Federation © 2014