banner_isbank
banner_tsf
GSB_mavi_-1
 tk small
Antalya-Logo-orj

banner_isbank_468
Zirve Fırat ve Yılmaz'ın
8haber2014 Türkiye Kupası'nın sekizinci turu saat 19.20'de tamamlandı. İlk masada oynanan IM Burak Fırat - Yulia Gökbulut karşılaşmasından IM Fırat galip ayrılarak 7,0 puan ile birinci sıraya yerleşti. IM Erdoğdu - GM Esen ve FM Yılmazyerli - GM Can partileri ise beraberlikle sona erdi.

Açılışta dengelerin eşit olduğu iki büyükusta arasında ikinci masada oynanan partide siyahlar g6 oynayarak izole piyona karşı doğru savunmayı yapamadı. Rakibi GM Haznedaroğlu karşısında GM Mustafa Yılmaz tüm fikirleri doğru uyguladı ve 24...dxc5? hamlesinin ardından genç büyükusta masadan kazançla ayrıldı.

Altıncı masada FM Tarık Selbes ile Oğulcan Demirağ karşılaşmasında açılışta pasif oynayan siyahın zayıf d6 piyonunun düşmesiyle avantaj Selbes'in oldu. Oyunsonunda iki piyon üstünken mat fikriyle piyon veren FM Selbes, rakibinin hatası neticesinde maçtan galip ayrıldı.

Günün uzun partilerinden biri ise Efe Can Tepe - IM Vahap Şanal mücadelesi idi. Maçın başından sonuna kadar atak oynayan Efe Can Tepe oyun sonuna iki piyon önde girerek 84 hamle sonunda karşılaşmadan 1 puan ile ayrıldı. İki piyon geride olmasına rağmen oyun sonunda üç hamle tekrarına razı olmayan IM Vahap Şanal son tura 5 puan ile giriyor.

IM Cemil Can Ali Marandi, Fethi Apaydın, Orkhan Eminov, FM Annaberdiyev, IM Erturan ve Mehmet Metin bu turdan kazançla ayrılan isimler oldular.

Türkiye Kupası'nda son tura girerken IM Burak Fırat ve GM Mustafa Yılmaz 7 puan ile birinci sırayı, GM Barış Esen, IM Cemil Can Ali Marandi ve Yuliya Gökbulut 6,5 puan ile üçüncü sırayı paylaşan isimler oldular.

Dokuzuncu ve son tur 08 Şubat Cumartesi sabah 10.00'da başlayacak.


 
Turkish Chess Federation © 2014